Menü

Günün Sözü

"Her Şeyin Bir Şeyini, Bir Şeyin Her Şeyini Bileceksiniz..." Sakıp SABANCI

08 Ekim 2018

Excel Ara Fonksiyonu

ARA(aranan_değer; aranan_vektör;[sonuç_vektör])

ARA işlevi vektör formunun söz dizimi aşağıdaki bağımsız değişkenleri içerir:

 • aranan_değer    Gerekli. ARA işlevinin ilk vektörde aradığı değer. Aranan_değer bir sayı, metin, mantıksal bir değer ya da bir değere başvuruda bulunan bir ad ya da başvuru olabilir.
 • aranan_vektör    Gerekli. Yalnızca bir satır ya da bir sütun içeren aralık. Aranan_vektör içindeki değerler metin, sayı ya da mantıksal değer olabilir.
  Önemli: Aranan_vektör içinde değerlerin artan sırada yerleştirilmesi gerekir: ..., -2, -1, 0, 1, 2, ..., A-Z, YANLIŞ, DOĞRU; aksi halde ARA işlevi yanlış değer döndürebilir. Büyük/küçük harf ayrımı yapılmaz.
 • sonuç_vektörü    İsteğe bağlı. Yalnızca bir satır ya da sütun içeren aralık. Sonuç_vektörü bağımsız değişkeni aranan_vektör ile aynı büyüklükte olmalıdır. Ayrı boyutta olması zorunludur.,

  ARA işlevinin nasıl çalıştığını öğrenmek için kendi Excel çalışma sayfanızda bu örnekleri uygulayabilirsiniz. Birinci örnekte aşağıdakine benzer bir elektronik tablo elde edersiniz:  Ardından aşağıdaki tablodaki ARA formüllerini çalışma sayfanızın D sütununa kopyalayın.  Not: A2:A6 değer aralığını sabit tutmak için sütun ve satır başlarına $ işareti konur. Örneğin, $A$2:$A$6gibi..  Alıntıdır:https://support.office.com/tr-tr/article/ara-i%C5%9Flevi-446d94af-663b-451d-8251-369d5e3864cb

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *